MĚSTO JEVÍČKO 

 

Jevíčko je situováno v nejvýchodnějším cípu Pardubického kraje na hranicích krajů Jihomoravského a Olomouckého. Město nabízí veškerou občanskou vybavenost včetně lékaře, banky, mateřské školy, základní školy a gymnázia. V místě i v okolí je mnoho významných a stabilních zaměstnavatelů, kteří nabízejí zajímavé pracovní příležitosti.

Ve volném čase můžete využít značené cyklostezky do okolí, pěší turistiku můžete zakončit u přírodního koupaliště v areálu Žlíbka. V místě jsou k dispozici tenisové kurty a i rybáři si přijdou na své (v blízkém okolí se nachází dvě vodní nádrže).

 

Historie, příroda i moderní život

(podrobněji)

Město je centrem Malé Hané – úrodné zemědělské oblasti v oblasti Boskovické brázdy. Vzniklo v 1. polovině 13. století, na město královské bylo povýšeno Přemyslem Otakarem II. v roce 1258. Zachovaný středověký půdorys města a přítomnost řady stavebních a sochařských památek vedla k tomu, že s účinností od 1. 11. 1990 bylo městské centrum vyhlášeno za městskou památkovou Jevíčko je tedy klidné městečko s úžasnou historií a památkami, kde najdete téměř všechny typy škol – mateřskou, základní, gymnázium, základní uměleckou, dále relativně dobré zdravotní služby, nádherný Odborný léčebný ústav s více než stoletou historií a skvělou zdravotní péčí.

Také zaměstnanost je v Jevíčku jednou z nejlepších v rámci Moravskotřebovského regionu. V Jevíčku provozují podnikatelskou činnost především malé a střední podniky. Ve městě působí několik větších zaměstnavatelů. Na tradici výroby holicích čepelek navazuje společnost CZECH BLADES. Před nedávnem se v Jevíčku etablovala společnost REHAU, která investovala nemalé prostředku do rozšíření svého průmyslového areálu. O spokojenosti obyvatel vypovídá také velké množství a aktivita místních spolků. V posledních letech se v Jevíčku daří jak hudebním souborům, zejména díky ZUŠ, ale také sportovním klubům, fotbalu, basketbalu, šachistům nebo třeba sboru dobrovolných hasičů, který je jedním z nejstarších na Moravě, mimochodem v letošním roce oslaví 150 let od svého založení, a celé řadě dalších spolků.

Jevíčko je přirozeným spádovým územím pro obce ležící na rozhraní tří krajů (Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého) a na rozhraní dvou kulturních regionů (Českomoravského pomezí a Hané). Region Jevíčsko zahrnuje 12 obcí vyplňující jihovýchodní část okresu Svitavy a svým vymezením odpovídá správnímu obvodu pověřeného obecního úřadu Jevíčko. Kromě toho je město spádovým pro sousední obce v Jihomoravském kraji – Velké Opatovice, Cetkovice, Uhřice a mnohé další, protože nabízí solidní možnosti nákupů nejrůznějšího sortimentu od potravin, drogerie, elektra a výpočetní techniky, nábytku, domácích a kuchyňských potřeb, potřeb pro chovatele a dalších obchodů. Na své si u nás také přijdou milovníci turistiky a cykloturistiky, neboť z Jevíčka vede celá řada krásných tras malebnou krajinou k okolním hřebenům jak Drahanské vrchoviny východně od města nebo kopcům Svitavské pahorkatiny na západ od Jevíčka. Město ale může nabídnout i dostatek ubytovacích kapacit v místních hotelech a penzionech včetně dobré kuchyně.

Proklikejte si virtuální prohlídku města: https://www.virtualtravel.cz/export/jevicko/